HAC-TAŞ-ŞEYTAN

Aşağa gitmek

HAC-TAŞ-ŞEYTAN

Mesaj  Hasan Bir Paz Ara. 13, 2009 3:17 pm

HAC’ DA ŞEYTAN TAŞLAMAK
Hac’da yapılan uygulamalardan birisi de Arafattan dönüşte ve takibeden günlerde şeytanı taşlamaktır. Araştırınca öğreniyoruzki Hz. Adem, Havva validemizle beraber bulunduğu Arafat’ın yeşilliklerinde cennette- ki yeşil otları bol olup toprağı örten ve bu yüzden toprağın görünmediği yere cennet denir- yasaklanan ağaçtan şeytanın onları kandırması sonucu çıkarılmış. Müzdelifede Havva anamızla birleşmiş. Minaya inince onları o güzel bahçeden çıkaran şeytanı taşlamışlardı. İşte hacılarda bu olayı orada hatırlarlar ve temsilî olarak şeytanı taşlarlar. Şeytan yalnız orada değil hayatın her safhasında.
Şeytanla ilgili Kur’an-da pek çok âyet mevcuttur. Bunlardan bir ikisi şöyledir:
“ Ey Adem oğulları! Size şeytana tapmayın, çünkü o sizin apaçık bir düşmanınızdır” demedim mi? Ve bana kulluk ediniz, doğru yol budur demedimmi?”( 36/ Yasin 60-61).
(İbrahim şöyle demişti) “ Babacığım şeytana kulluk etme! Çünkü şeytan Rahmanın buyruğuna uymamıştır”.(19/ Meryem 44)
Ayette, Allahın emrine aykırı olmasına rağmen şeytanın emrine itaat etmek “ona tapma” olarak değerlendirilmiştir. Kur’an, akla hakikate ve ahlâka aykırı olan her türlü hareketi şeytanî olarak; ve şeytanî Saiklere teslimiyet yönünde ortaya konan her bilinçli eylemi de “şeytana tapma” olarak tanımlamaktadır. ( Esed,II, 615; krş.Nisa 4/117)
Bundan şunu anlıyoruz ki akla, hakikate, ahlâka aykırı hareketlerde bulunan kişi veya kişiler ömründe bir defa değil, her yıl şeytanı taşlasalar hiçbir şey ifade etmez. Hacılarımızı bundan tenzih etmek isterim fakat nefsinde inkılâp yapmadan, değişime uğramadan ne haccın nede diğer ibadetlerin fazlaca kıymeti harbiyesi yoktur. Allah'ın bizim namazımıza, haccımıza, orucumuza ve diğer ibadetlerimize ihtiyacı yoktur. Aksine, bizim ona ihtiyacımız var. Bizler ibadet sayesinde kendimize geliriz. Ona muhtaç olduğumuzu anlarız ve ona boyun bükeriz. Oruç tutarız açlığın ve fakirliğin ne demek olduğunu anlarız. İbadeti beraber yapar cemaatleşmenin ne derece gerektiğinin farkına varırız v.s. Namaz kılıyor kötülüklere devam ediyorsan, sen orucu tutuyor, oruç seni tutmuyorsa, hacca gidiyor üstelik şeytan taşlamayı temsili olarakta olsa yapıyor beri taraftan şeytanlığına devam ediyorsan kimseyi kandırma kardeşim Şeytanî işler yapan böyle insanlara Allah “Yapmadığınızı neden söylüyorsunuz” (61/Saf 2) diyor.
Şeytanı taşlayan, sonra da şeytanlığına devam edene ne demeli?
Akıllı olalım vesselam.
7/12/2009
Hasan Karagüzel
avatar
Hasan
Admin

Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 21/08/08
Yaş : 66

Kullanıcı profilini gör http://asil-islam.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz