CİNLER'İN CENNET-CEHENNEM KONUSU

Aşağa gitmek

CİNLER'İN CENNET-CEHENNEM KONUSU

Mesaj  Hasan Bir Cuma Ara. 19, 2008 11:35 am

Cinlerin Cennet- Cehennemlik Konusu:
İslam âlimleri cinlerden kâfir olanların cehennemde zemherir (şiddetli soğuk) türünden veya daha başka azab çeşitleriyle cezalandırılacağını kabul etmelerine karşılık mümin olanların cennetle mükâfatlandırılması konusunda farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Çoğunluğu göre mümin cinler cennete girecektir.

Ebu Hanife başta olmak üzere diğer bazı âlimler ise mümin cinlerin cehennemden kurtulmak. suretiyle mükafatlandırılmış olacağı fakat cennete giremeyeceği ve nihayet hayvanlar gibi yok edileceği görüşündedirler. A’raf’ta bulunacaklarını söyleyenlerde vardır. Cennetle ilgili olarak Kur’an da ve hadislerde yer alan birçok nas cinlere dair herhangi bir ifade taşımamaktadır. Bazı uydurma ve zaif hadislerle israiliyyat[1] türünden bilgileride ihtiva eden kitap Muhammed Ferşad tarafından “Cinlerin Esrarı” adıyla Türkçeye çevrilmiştir. (İstanbul 1974). [2]

İlk çağlardan beri cinlerle ilgilenme, onlardan bilgi toplama peşinde koşanlar ve ömrünü bu uğurda tüketenler bütün insanlığın değil tek bir insanın hidayetine yetecek kadar bir bilgi birikimi bile elde edememişler ama sahte ve yalan beyanlarla servet üstüne servet ilave etmişlerdir. İnsanoğlunun bilinmeyene ve gizemliye olan tabîi merakını istismar ederek bundan çıkar sağlayan, yaptıkları işe de dinî bir görünüm ve mahiyet atfeden kimselere itibar edilmemelidir. Cinciler etrafında, daha çok dini bilgisi eksik, çaresiz, imkânsızlık içinde olan kimselerin kümeleştiği dikkate alınırsa, toplumumuzda dinî eğitimin tam ve doğru şekilde yapılmasının ehemmiyeti hem de devletin gerekli sosyal güvenlik ve sağlık tedbirlerini almasının zaruret derecesinde önem kazandığı aşikadır.

---------------------------------------------
[1] İsrailiyyat: İsrailoğullarına, Yahudilere ait kitaplardan nakledilen hurafelerle karışık masalımsı hikayeler, İslam inancına karışan hurafeler.
[2] DİA. Cin md.
avatar
Hasan
Admin

Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 21/08/08
Yaş : 66

Kullanıcı profilini gör http://asil-islam.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz