CİNLER GAYB'I BİLİRMİ,CİNLER GÖRÜLEBİLİRMİ?

Aşağa gitmek

CİNLER GAYB'I BİLİRMİ,CİNLER GÖRÜLEBİLİRMİ?

Mesaj  Hasan Bir Ptsi Ara. 15, 2008 11:53 am

Cinler Gaybı Bilirmi?

İslam âlimlerine göre cinler mutlak gaybı bilmemekle birlikte uzun süre yaşadıkları ve meleklerden haber sızdırabildikleri için insanların bilemediği bazı hususlara vakıf olmaları mümkündür. Cinlerin insanlar gibi doğan, yiyip içen, evlenip çoğalan, ölen ve hatta insanlarla ilişki kurabilen varlıklar olduğu âlimlerin çoğunluğu tarafından kabul edilir.

Cinler Görülebilirmi?

İnsanların cinleri görüp görmeyecekleri hususu tartışmalıdır. İbn Abbasa atfedilen bir rivayeti delil kabul edenlere göre Hz. Peygamber dahi cinleri görememiş, İbn Mesüd’a atfedilen rivayete göre ise Resülü Ekrem cinleri görmüş ve onlarla beraber bulunmuştur.

Şafiînin cin gördüğünü söyleyen birine tazir cezasının uygulanması gerektiğini söylediği, bazı hadisçilerin de böyle bir iddia sahibinin adalet (dürüstlük) sıfatını kaybettiğine hükmettikleri nakledilir.

Mütezile âlimleri latif cisimlerden oluşması hasebiyle cinlerin fiilen görülemeyeceğini ancak görülmelerinin teorik (nazari) olarak imkânsız olmadığını kabul etmişlerdir. Cinlerin insanlarla ilişkileri ve birbirlerine karşı etkileri hususunda da âlimler arasında görüş birliği yoktur.
-----------------------------------------------------------------
Not: Bir sonraki yazı "CİNLER'İN İNSANLARA ETKİSİ" üzerine olacaktır. H.K.
avatar
Hasan
Admin

Mesaj Sayısı : 73
Kayıt tarihi : 21/08/08
Yaş : 66

Kullanıcı profilini gör http://asil-islam.hareketforum.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz